Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; tanımı basit, uygulaması ise ustalık gerektiren, yeni nesil sayılabilecek bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlamada internet, sosyal medya, mobil uygulama gibi araçlar kullanılır ve tüm süreç sanal kanallarda ilerler. Sanal kanallardaki bu süreç, reel kazanım olarak geri döner. Bir çeşit reklamcılık olan dijital pazarlama, verimlilik açısından, geleneksel reklamcılık yöntemlerinden çok daha etkilidir. Son yıllarda hızla yaygınlaşmasının temel sebebi de budur.

Alışveriş ve ticaret alışkanlıklarının her geçen gün biraz daha değişmesi ve gelişmesi ile birlikte hem işletme ve kurumlar hem de alıcı ve potansiyel müşteriler dijital ortama taşındı. Dolayısıyla dijital ortamlar, pazarlama ve reklamcılık çalışmalarının etkili sonuca ulaşması için aktif olarak kullanılan bir kanal haline geldi. Durumun farkına varan işletmeler ise işlerini dijitale taşıyarak avantaj yakaladı. Dijitale taşınmakta geç kalan işletmelerin rakiplerine göre geri planda kaldıklarıysa yapılan araştırmalar sonucunda çok net bir şekilde ortaya çıktı.

Ticaret, alışveriş ve müşteri kavramlarını oluşturan unsurlar artık “yeni nesil” grubuna dahil. Bu nedenle pazarlamanın da en doğru yöntemi, yeni nesle hitap eden dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama ile daha doğru bir kitleye ulaşılabilir, potansiyel müşteriye doğrudan hitap edilebilir, satış ve kâr oranı ile birlikte marka değeri ve prestij de artırılabilir.

İletişim